"Roxley. Wibracja Piękna" - zamów przepiękny prezent pod choinkę. Jutro u Ciebie!
Obcęgi kowalskie - jakie kupić

Obcęgi do kopyt – najlepszy wybór?

Must have kowala - akcesoria kowalskie cz.2

 

Obcęgi do kopyt (cęgi do korekcji kopyt u koni) - czy to konieczne akcesoria kowalskie?

Narzędzia do werkowania kopyt, takie jak obcęgi do kopyt koni wydają się obowiązkowym wyposażeniem nie tylko profesjonalnego kowala czy podkuwacza, ale też każdej osoby, która chciałaby samodzielnie werkować swojego konia. Nawet wyrównanie ułamanego rogu kopytowego czy niewielkie wybranie podeszwy kopyta jest niemożliwe bez odpowiedniego narzędzia kowalskiego. Dlatego coraz więcej osób kupuje:

  • noże do kopyt
  • obcęgi do kopyt (szczypce do kopyt)
  • nożyce do kopyt
  • tarniki do kopyt
  • zestawy do werkowania kopyt

Obcęgi kowalskie – obowiązkowy sprzęt podkuwacza?

A uwierzysz mi, jeśli powiem Ci, że wcale nie musisz kupować obcęgów do kopyt, żeby strugać kopyta? Nawet profesjonalny kowal może werkować kopyta bez cęgów do kopyt. Jak to możliwe, skoro przecież czasem trzeba przyciąć przerośnięty pazur kopyta? Za chwilę wszystkiego się dowiesz. Najpierw tylko wyjaśnię, dlaczego od pewnego czasu trzymam się z daleka od cęgów kowalskich.

Obcęgi do kopyt – czy warto kupić?

Gdy zaczynałam moja przygodę z werkowaniem koni, pierwsze co kupiłam to był nóż do kopyt, metalowy tarnik i - właśnie - obcęgi do kopyt. Czyli taki prosty, podstawowy zestaw kowalski (tyle, że w kilku odmianach - tę zabawną historie znajdziesz tutaj - LINK).

Jakie cęgi do kopyt? I jak ich używać?

Wybrałam obcęgi do obcinania kopyt ze średniej półki, zapłaciłam za nie niecałe 200 zł. Po pierwsze, przy regularnym werkowaniu kopyt mojego konia praktycznie nie musiałam ich używać. Nie robiłam 2 miesięcznych przerw między werkowaniem, więc nie musiałam drastycznie skracać pazura i używać obcęgów do obcinania puszki kopytowej. Było jednak kilka sytuacji, gdy uznałam, że warto zastosować obcęgi do kopyt zamiast metalowego pilnika do kopytBo wiecie, jak to jest... Najpierw obiecujesz sobie, że będziesz podpiłowywać co tydzień, a potem nagle mija 5 tygodni...

Cęgi do kopyt końskich (szczypce do kopyt) – must have kowala?

Niestety szybko pożałowałam tego zakupu. Mój koń ma bardzo twardy, zdrowy róg kopyta. Okazało się, że za twardy do kleszczy do korekcji kopyt, które kupiłam. Po dwóch użyciach cęgi do kopyt były wygięte i praktycznie nadawały się do wyrzucenia. Po prostu przestały się domykać. Pomijam, że zanim w ciągu 5 minut się zepsuły, to każda próba ich użycia była dla mnie męczarnią, po prostu przymusową siłownią w niewygodnej pozycji.

Możliwe, że powinnam była kupić droższe obcęgi do kopyt, żeby uniknąć takich sytuacji. Ale teraz już nie ma to znaczenia ponieważ odkryłam JEDNO urządzenie do werkowania, które zastępuje obcęgi do kopyt, nóż do kopyt i metalowy tarnik. Po prostu jedno urządzenie zamiast całego zestawu do kopyt np. obcęgów do kopyt Mustad czy innych cęgów do korekcji kopyt.

I dlatego w naszym sklepie nie są sprzedawane takie akcesoria podkuwnicze jak:

  • cęgi do kopyt
  • obcęgi do kopyt
  • nożyce do kopyt
  • szczypce do korekcji kopyt
  • Mustad obcęgi do kopyt
  • Kerbl obcęgi do kopyt
  • kleszcze do korekcji kopyt
  • Cęgi do kopyt końskich
  • obcęgi do podkuwania
  • obcęgi do kopyt mustad
  • obcęgi do obcinania kopyt
  • obcęgi kowalskie
  • nożyce czołowe do korekcji kopyt

Bo można się bez nich obyć, mając nasz elektryczny tarnik/nóż do kopyt Hoof Boss.

Akcesoria do podkuwania koni - sprawdź idealne rozwiązanie, produkt, który zastępuje zestaw do werkowania kopyt: obcęgi do kopyt (czasem określane jako szczypce lub nożyce do kopyt), noże do kopyt czy metalowy tarnik do kopyt końskich.

Nie wierzysz? Sprawdź, jak działa: LINK

 

O Autorce

Ewa Rot-Buga – instruktor jazdy konnej, dziennikarka współpracująca ze „Światem Koni” (wcześniej także: „Koniem Polskim” i „Końskim Targiem”), redaktorka wydawnictw hipologicznych (redagowała m.in. dwie książki Mary Wanless, RWYM, wydane przez Świadome Jeździectwo). Odbyła pobyt szkoleniowy w Australii u trenera jeździectwa naturalnego Phila Rodeya. Pasjonatka ujeżdżenia klasycznego i pracy nad dosiadem metodą RWYM – od ponad sześciu lat systematycznie rozwija umiejętności pod okiem certyfikowanych coachów RWYM. Korzysta z metod pracy z ciałem, wykorzystanych przez Mary Wanless, twórczyni RWYM (m.in. jest to Technika Alexandra). Nieustannie poszukuje dróg samodoskonalenia i rozwoju umiejętności jeździeckich, jak również efektywnych sposobów przekazywania wiedzy na ich temat. Podróżniczka i reporterka, miłośniczka wypraw konnych i wielodniowych rajdów, odwiedzająca konno dalekie i nieznane zakątki świata. Dowiedz się więcej - LINK.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies, które są niezbędne do poprawnego działania serwisu